+48 794 246 362

Inwentaryzacja skanerem 3D budynku zakładu przemysłowego w Lubsku – były obiekt Parowozowni
Pierwsza parowozownia w Lubsku powstała w 1879 r. Obiekt pod wieloma względami jest unikalny. Jest jednym z pierwszych, który zaprojektował były dyrektor kolejowy Vieregge z Królewskiej Dyrekcji Kolei Żelaznej we Wrocławiu. Pierwszą stworzył we Wrocławiu Muchobór/Mochbern, a drugą właśnie w Sommerfeld/Lubsku. Ten typ parowozowni nazywa się typem “Potsdam” lub “Sommerfeld“. Kolejne tego typu parowozownie powstały w: Aschersleben, Frankfurt a.M. , Halberstadt, Insterburg, Pasewalk, Suhl, Berlin Lichtenberg, Berlin Potsdamer Aussenbahnhof. Wykonana przez nas inwentaryzacja skanerem 3D umożliwi aktualnie mieszczącej się w budynku firmie m.in. remont dachu, ekspertyzę techniczną, dostosowanie obiektu do warunków przeciwpożarowych, dokładne policzenie powierzchni, wykonania aktualnego layout’u.

Parowozownie tego typu to bardzo charakterystyczne obiekty. Cechują się widlastym układem torów stanowisk postojowych w hali i zastosowaniem stalowych filarów oddrzwiowych, oraz bram wjazdowych. Lubska parowozownia była 20 stanowiskową z 10 bramami wjazdowymi. Zachowana jest do dziś i jest zabytkiem techniki i architektury. Znajduje się w rejestrze zabytków województwa lubuskiego pod nr rejestru L-607/A.

Po II wojnie światowej parowozownia typu Sommerfeld w Wrocławiu została zniszczona w wyniku działań wojennych w 1945 r. .Parowozownia Lubsko ul. Lubelskiej praktycznie z niewielkimi zmianami istnieje do dziś i mieści się tam zakład przemysłowy przy . Obiekt nie ma torów, a budynek został przekształcony w zakład produkcyjny.
Inwentaryzacja architektoniczna skanerem 3D
Jako specjaliści od skanowania 3D i inwentaryzacji zabytków wykonaliśmy cyfrową kopię obiektu w postaci inwentaryzacji architektonicznej 3D. Inwentaryzacja 3D tego obiektu budowlanego wymagała użycia precyzyjnych skanerów, dronów i technik pomiarowych. Hala wachlarzowa o półkolistym kształcie zmierzona tradycyjną metodą miarki nie dałaby gwarancji poprawności geometrii. Skłoniło to właściciela obiektu do skorzystania z usługi skanowania laserowego. Skanery 3D mierzą bardzo precyzyjnie wszystkie elementy konstrukcji. Odwzorowują przestrzeń za pomocą precyzyjnej wiązki lasera zbierając chmury punktów. Przekształcamy je później na rysunki, rzuty i modele. Służą one zarządcy obiektu, projektantom, architektom i konstruktorom w ciągu eksploatacji obiektu.


Nalot fotogrametryczny doskonale sprawdza się w inwentaryzacji i inspecji dachów
Inwentaryzacja budowlana wykorzystująca jednocześnie technikę fotogrameteryczną, naziemnego skanowania laserowego wymaga odpowiedniego przygotowania prac. W inwentaryzowanym budynku hali, przylegającym do niego budynku socjalno biurowym, oraz na zewnątrz założono precyzyjną sieć punktów kontrolnych. Posłużyły one do poprawności sprawdzenia geomterii i wzajemnego wpasowania kilkuset wykonanych skanów oraz zdjęć.

Chmura punktów – zbiór danych 3D
Inwentaryzacja budowlana z wykorzystaniem skanera 3D jest dużo szybsza niż tradycyjne pomiary. Skaning laserowy 3D automatycznie zbiera dane nawet z odległości kilkudziesięciu metrów z prędkością milionów pkt/s. Dzięki temu możemy zeskanować duże obiekty w krótkim czasie.

Wykonanie skanowania 3D Parowozowni Lubsko i budynku biurowego o łącznej powierzchni 3000m2 zajęło nam jeden dzień.
Do pracy wykorzystano 2 skanery stacjonarne Trimble X7 oraz Z+F Imager 5010X oraz dron.
Opracowanie dokumentacji architektonicznej 15 dni.

Inwentaryzacja architektoniczna – skanowanie laserowe – pomiary 3D
Zamów skan 3D dużego obiektu budowlanego
Chmury punktów Parowozownia Lubsko
Skanowanie 3D lokomotywy – parowozu

Skaner 3D osiąga precyzję 1mm podczas pomiaru. Pozwala to na dokładne odwzorowanie rzeczywistych wymiarów w każdym projekcie 3D. Niezależnie od tego czy skanujemy budynki, elementy instalacji HVAC, statki, kopalnie, obiekty sakralne, kościoły, kaplice, fasady i elewacje budynków, zamki, pałace, zakłady przemysłowe, rurociągi, linie technologiczne czy zabytkowe obiekty techniki jak np. parowozy.
Skanujemy w 3D wszystkie obiekty w obrębie 360 stopni, dostarczając gotowy projekt np.
- chmura punktów
- dokumentacja 2D CAD
- model BIM
- projekt VR
Pozyskując dane za pomocą skaningu laserowego 3D możemy uzyskać olbrzymią ilość informacji przydatnych w różnych aspektach np.:
- Wymiary wszystkich ścian, podłogi, sufitu, wysokości okien, parapetów, belek, krokwi, płatwi, podciągów c
- Pomiary kontrolne podczas przebudowy budynków
- Pęknięcia budynków, rysy, zawilgocenia
- Położenie okablowania i orurowania, instalacji HVAC
- Objętości np. wykopów budowlanych, kubatury pomieszczeń
Nieodłącznym elementem każdej parowozowni były lokomotywy – parowozy. Podczas inwentaryzacji innego dużego obiektu budowlanego jakim jest Parowozownia Wolsztyn udało nam się zdigitalizować Parowóz TKt 48 – 143.
Parowóz TKt48 -143. Skaning 3D wagonów, lokomotyw, obiektów kolejowych.
Konstrukcja tego parowozu pochodzi z 1948 roku a pierwsze maszyny tego typu zostały wyprodukowane w 1950 roku. Stacjonujący w Wolsztynie egzemplarz został zbudowany w 1956 roku w Chrzanowie i ma numer fabryczny 4733. Parowóz posiadał kocioł zbudowany w 1956 roku w Sosnowcu. Numer fabryczny 14755, numer kolejowy 6708. Wymieniono go w roku 1977 na kocioł o numerze 13022, a 23. czerwca 1983 na kocioł z numerem 14412.
TKt48-143 został oddany do służby 29.02.1956 roku w parowozowni Nasielsk, a od stycznia 1990 roku jest w Wolsztynie. Może poruszać się w obu kierunkach z prędkością do 80 km/h, dlatego był używany do prowadzenie pociagów towarowych i osobowych. Od 1998 roku Wolsztyński “osiołek”, bo tak nazwano “tekatkę” jest niestety niesprawny i nie zobaczymy go już nigdy pod parą. Z pewnością przydałby się do prowadzenia pociągów turystycznych. Parowóz ten został odmalowany w 2010 roku przez Fundację Era Parowozów i ponownie przez instytucję kultury Parowozownia Wolsztyn w kwietniu 2021 roku.




Jakie korzyści niesie inwentaryzacja skanerem 3D dużych i małych obiektów budowlanych?
Skaner 3D odwzorowuje otoczenie z dokładnością do 1mm, dzięki temu modele, rzuty i przekroje mają dokładność nieosiągalną dla tradycyjnych metod pomiarowych. Istotnym elementem tej nowoczesnej metody inwentaryzacji obiektów przemysłowych przemawia również jej szybkość. Inwentaryzacja skanerem 3D i pomiary laserowe wykonano w trakcie przerwy technologicznej pracy zakładu. Trwały one jeden dzień. Nieinwazyjność w normalny tryb działania przedsiębiorstwa oraz precyzja skanowania to dodatkowe korzyści z zastosowania metody skaningu laserowego.

Inwentaryzacja skanerem 3D
Skaning laserowy budynków gwarantuje otrzymanie wiarygodnych danych, oraz pozwala na uniknięcie pomyłek wynikających z niedokładności lub błędu ludzkiego podczas pomiarów. Inwentaryzacja 3D budynków pozwala niezwykle szczegółowo odwzorować obiekt w wirtualnej rzeczywistości, oraz dostarcza kompletny zbiór danych na jego temat, co z kolei może posłużyć następnie jako punkt wyjścia do planowania dalszych inwestycji w zakresie przebudowy lub rozbudowy obiektów. Szczególnie cennym produktem skanowania 3D są zdjęcia 360. Umożliwiają wirtualne pomiary i sprawdzenie stanu technicznego inwentaryzowanych elementów budynków.
Kluczowe przy powodzeniu każdego projektu jest dla nas zrozumienie potrzeb klienta. Dlatego na etapie planowania usługi skanowania 3D budynków oraz innych dużych obiektów przygotowujemy indywidualne opracowanie i wytyczne jak będzie realizowana inwentaryzacja budowlana realizowana skanerem 3D niezależnie od stopnia skomplikowania i zakresu skanowania.
