Skaning laserowy 3D

Cena skanowania laserowego budynków

Chmura punktów i skanowanie laserowe budynków w połączeniu z najczęściej wpisywanym przez Klienta słowem „cena” w Google  to  najpopularniejsze w sieci hasła dotyczące technologii związanej z bezdotykowym pomiarem elementów wykorzystujących skaner 3D i metodologię skanowania 3D. 

Artykułów napisanych o rodzajach oprogramowań do chmur punktów, skanerów 3D (stacjonarnych, mobilnych, latających UAV), możliwościach i zastosowaniach możemy znaleźć  tysiące. Większość dostawców realizuje podobne „informacyjne teksty” na swoich stronach, ale odbiorców końcowych zazwyczaj interesuje cena skanowania 3D, ponieważ zakładamy, że każda chmura punktów i realizowana usługa skanowania jest podobna – ale czy na pewno? – To będzie przedmiotem innego artykułu. 

Ten poświęcony będzie jednej kategorii – skanowanie laserowe architektury/budynków za pomocą stacjonarnego skanera 3D i jego cenie. Z artykułu dowiesz się skąd wynika różnica w wycenach inwentaryzacji architektoniczno-budowlanej typowego budynku może sięgać nawet więcej niż 100% u poszczególnych dostawców?!  

 

Ile kosztuje chmura punktów i skanowanie laserowe 3D budynków?

Aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie należy zastanowić się czy samo skanowanie i chmura punktów jest nam niezbędna i wykorzystanie skanera laserowego 3D ma uzasadnienie (biorę pod uwagę tutaj tylko naziemny skaning stacjonarny  TLS – najbardziej popularne rozwiązanie w branży architektonicznej i geodezyjnej).

Często dostajemy zlecenia na wykonanie przez nasze biuro projektu wnętrz, schodów  np. w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku czy Katowicach. Elementem niezbędnym do rozpoczęcia prac jest inwentaryzacja architektoniczna obiektu. Typowa powierzchnia domu  ok. 150-200 m2. Czas skanowania to ok. 2h. Obróbka i opracowanie chmury punktów kolejne 2h nie licząc dojazdu. Nie mając nawet inżynierskiego doświadczenia każdy z nas potrafiłby wziąć miarkę czy disto i naszkicować prosty rzut mieszkania w podobnym czasie jak zrobi to skaner. 

Po co zatem skanować?

Pomału dochodzimy do sedna problemu. Wykonawczy projekt wnętrz to dokładne wytyczne i dane dla stolarza, glazurnika itd. Rozliczenie płytek, zaprojektowanie mebli pod wymiar to bardzo precyzyjne zadania. Czasami jeszcze trudniejsze bo w mieszkaniu są  np. skosy. Skaner 3D znacząco ułatwia temat w tym wypadku.  Jedziemy do Klienta raz na pomiar, nie czekając na ewentualne „domiary” brakującej przestrzeni, marnując czas i pieniądze. Skaning 3D daje pewność, że zebraliśmy wszystkie informacje przestrzenne i wygenerujemy chmurę punktów z odpowiednią dokładnością – oszczędzamy!

Wiele osób błędnie myli idę skanowania i posiadanie skanera jako domenę firm geodezyjnych. Skaning laserowy i realizowanie późniejszych właściwych produktów pochodzących ze skanowania jakimi jest np. model 3D obiektu to podstawa wartość użytkowa z posiadania urządzenia przez nas Architektów – (nie mylić z modelem BIM, którego mianem często określają geodeci dokładnie odwzorowaną geometrię modelem lokalnym np. w Autodesk Revit). Skanujemy bo oszczędzamy czas i pieniądze w projekcie , a nie dlatego że jest to modne. Przynosi to wymierne korzyści w poprawnie wykonanym projekcie dla Klienta, nie tylko przy skomplikowanych geometriach.

Skąd różnica w cenie skaningu 3D?

Dla niektórych firm samo skanowanie laserowe jest ideą samą w sobie. Dostarczają one bowiem  chmurę punktów lub inne opracowanie dla projektanta czy architekta. Firmy wykonujące kompleksowe usługi skanowania, modelowania BIM, opracowania projektu budowalnego na podstawie inwentaryzacji architektoniczno budowalnej zrealizowanej przez własne zasoby posiadają większą elastyczność w pracy. Wynika ona z tego, że półprodukt jakim jest skaning 3D to jeden z elementów wsadowych ich działań do kompleksowego obsłużenia Klienta. Przygotowują go dla siebie na podstawie własnych potrzeb i celów jakim jest realizacja projektu, koncepcji, rozbudowy, przebudowy itd. Chmura punktów to dopiero początek drogi. Naturalnym jest, że firmy realizujące  opracowania ze skanowania istnieją i będą dostarczać w dalszym ciągu opracowania CAD dla Architektów. Idąc dalej pojawia się kolejne pytanie.

Dlaczego architekt kupuje skaner?

Bo dobrze wyróżnić się z tłumu, robić coś nowe niż inni, podnieść własne ego, pokazać, że mam i ja? – NIE, NIE, NIE.  Wynika to z faktu,  że realizacja inwentaryzacji architektonicznej budynków, elewacji, zabytków to domena architekta. Prawdopodobnie wiele osób związanych z geodezją, która wykonuje usługi inwentaryzacji budynku metodą skanowania może po przeczytaniu poprzedniego zdania się nie zgodzić. Wyjaśnię. Realizacja klasycznego pomiaru geodezyjnego w postaci rzutu i przekroju 2D CAD znacząco różni się od umiejętności zrealizowania poprawnie wykonanego użytecznego modelu BIM, z którego dokumentacja CAD wynika. Wielokrotne doświadczenia po otrzymaniu „modelu BIM” wykonanego w Revit lub Archicad poprzez firmy zewnętrzne skłoniły naszą pracownię architekoniczną do samodzielnego realizowania tego zadania. Dowiedz się dlaczego modelowanie BIM to nie tylko geometria, a model 3D to początek góry lodowej.

Cena skaningu laserowego 3D

Pracowania architektoniczna Bimsmart podchodzi do ceny skanowania laserowego w kategorii oszczędności jakie niesie za sobą wykonanie opracowania architektonicznego w całości, gdzie jednym z elementów składowych jest skanowanie. Każdy projekt jest inny. Nie można określić ceny skanowania „za dniówkę” lub co gorsza za ilość skanów, jak często słyszeliśmy poprzednio zamawiając usługi skanowania. Panuje powszechne przekonanie że skan 3D jest drogi. Działamy w myśl zasady, że co drogie to tanie. Koszty realizacji projektu na dobrej inwentaryzacji spadają podobnie jak wykonanie dokumentacji w technologii BIM – mimo, że koszt początkowy wdrożenia usługi jest większy. Zainwestowany czas i pieniądze procentują później. Warto wziąć pod uwagę przy zamawianiu skanowania laserowego budynków, elewacji czy konstrukcji możliwości poprawnego wykonania pod względem architektoniczno-budowlanym opracowania CAD lub BIM przez Wykonawcę.

Przewiń do góry