Ile kosztuje laserowe skanowanie budynków?

Chmura punktów i skanowanie laserowe budynków w połączeniu z najczęściej wpisywanym przez Klienta słowem “cena” w Google  to  najpopularniejsze w sieci hasła dotyczące technologii związanej z bezdotykowym pomiarem elementów wykorzystujących skaner 3D i metodologię skanowania 3D. 

Artykułów napisanych o rodzajach oprogramowań do chmur punktów, skanerów 3D (stacjonarnych, mobilnych, latających UAV), możliwościach i zastosowaniach możemy znaleźć  tysiące. Większość dostawców realizuje podobne “informacyjne teksty” na swoich stronach, ale odbiorców końcowych zazwyczaj interesuje cena skanowania 3D. Zakładamy, że każda chmura punktów i realizowana usługa skanowania jest podobna – ale czy na pewno? – To będzie przedmiotem innego artykułu. 

Ten poświęcony będzie jednej kategorii – skanowanie laserowe architektury/budynków za pomocą stacjonarnego skanera 3D i jego cenie. Z artykułu dowiesz się skąd wynika różnica w wycenach inwentaryzacji architektoniczno-budowlanej typowego budynku realizowanego metodą skanowania 3D. Może ona sięgać nawet więcej niż 100% u poszczególnych dostawców – to zupełnie normalne, ponieważ ilu wykonawców, rodzajów usług, jakości usługi, podejścia wykonawcy i jego zrozumienia tematu- tyle cen. Trafiłeś na ten blog zapewne dlatego, że poszukujesz firmy, która wykona dla Ciebie skanowanie 3D, opracuje inwentaryzację budowlaną.

Ile kosztuje chmura punktów i skanowanie laserowe 3D budynków?

Aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie należy zastanowić się czy samo skanowanie i chmura punktów jest nam niezbędna i wykorzystanie skanera laserowego 3D ma uzasadnienie (biorę pod uwagę tutaj tylko naziemny skaning stacjonarny  TLS – najbardziej popularne rozwiązanie w branży architektonicznej i geodezyjnej).

Często dostajemy zlecenia na wykonanie przez nasze biuro projektu wnętrz, schodów  np. w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku czy Katowicach. Elementem niezbędnym do rozpoczęcia prac jest inwentaryzacja architektoniczna 3D obiektu. Typowa powierzchnia domu  ok. 150-200 m2. Czas skanowania to ok. 2h. Obróbka i opracowanie chmury punktów kolejne 2h nie licząc dojazdu. Nie mając nawet inżynierskiego doświadczenia każdy z nas potrafiłby wziąć miarkę czy disto i naszkicować prosty rzut mieszkania w podobnym czasie jak zrobi to skaner. 

Kiedyś myślałem, że pozyskanie samej chmury punktów i możliwość przekazania jej klientowi pod nazwą inwentaryzacji architektonicznej to absurd. Aktualnie po zrealizowaniu kilkuset inwentaryzacji budowlanych okazuje się, że niektórzy wykonawcy traktują uzyskanie chmury punktów jako jedyny produkt skanowania, którą przekazują do klienta pod nazwą inwentaryzacji architektonicznej prezentującej np. przecięcie chmury punktów w postaci “podkładu” do programu CAD. Poniżej przykład takiego opracowania:

Chmura punktów - widok kondygnacji
Chmura punktów – widok kondygnacji

Rozbieżność w cenniku naszej usługi inwentaryzacji architektonicznej rozumianej jako np. zrealizowanie rzutów czy przekrojów dała mi sporo do myślenia. Dostrzegam pewną różnice w zaprezentowanym powyżej obrazkiem oraz tym poniżej:

inwentaryzacja budynku skanowanie 3D
Inwentaryzacja architektoniczna budynku szpitala klinicznego

Po co zatem wykonywać skanowanie laserowe budynków?

Pomału dochodzimy do sedna problemu. Wykonawczy projekt wnętrz to dokładne wytyczne i dane dla stolarza, glazurnika itd. Rozliczenie płytek, zaprojektowanie mebli pod wymiar to bardzo precyzyjne zadania. Czasami jeszcze trudniejsze bo w mieszkaniu są  np. skosy. Skaner 3D znacząco ułatwia temat w tym wypadku.  Jedziemy do Klienta raz na pomiar, nie czekając na ewentualne “domiary” brakującej przestrzeni, marnując czas i pieniądze. Skaning 3D daje pewność, że zebraliśmy wszystkie informacje przestrzenne i wygenerujemy chmurę punktów z odpowiednią dokładnością – oszczędzamy!

Wiele osób błędnie myli idę skanowania i posiadanie skanera jako domenę firm geodezyjnych. Skaning laserowy i realizowanie późniejszych właściwych produktów pochodzących ze skanowania jakimi jest np. model 3D obiektu to podstawa wartość użytkowa z posiadania urządzenia przez nas Architektów. (nie mylić z modelem BIM, którego mianem często określają geodeci dokładnie odwzorowaną geometrię modelem lokalnym np. w Autodesk Revit). Skanujemy bo oszczędzamy czas i pieniądze w projekcie , a nie dlatego że jest to modne. Przynosi to wymierne korzyści w poprawnie wykonanym projekcie dla Klienta, nie tylko przy skomplikowanych geometriach.

skaning laserowy chmura punktów skaning laserowy rzut architektoniczny

Skanowanie laserowe budynków – skąd różnica w cenie skaningu 3D?​

Dla niektórych firm sam skaning laserowy budynków jest ideą samą w sobie. Dostarczają one bowiem  chmurę punktów lub inne opracowanie dla projektanta czy architekta. Firmy wykonujące kompleksowe usługi skanowania, modelowania BIM, opracowania projektu budowalnego na podstawie inwentaryzacji architektoniczno budowalnej zrealizowanej przez własne zasoby posiadają większą elastyczność w pracy. Wynika ona z tego, że półprodukt jakim jest skaning 3D to jeden z elementów wsadowych ich działań do kompleksowego obsłużenia Klienta. Przygotowują go dla siebie na podstawie własnych potrzeb i celów jakim jest realizacja projektu, koncepcji, rozbudowy, przebudowy itd. Chmura punktów to dopiero początek drogi. Naturalnym jest, że firmy realizujące  opracowania ze skanowania istnieją i będą dostarczać w dalszym ciągu opracowania CAD dla Architektów. Idąc dalej pojawia się kolejne pytanie. Dlaczego zatem architekt kupuje skaner, zamiast korzystać z usług geodetów, którzy utożsamiani są z wykonywaniem chmur punktów?

Dlaczego architekt kupuje skaner?​

Bo dobrze wyróżnić się z tłumu, robić coś nowe niż inni, podnieść własne ego, pokazać, że mam i ja? – NIE, NIE, NIE.  Wynika to z faktu,  że realizacja inwentaryzacji architektonicznej elewacji, budynków, zabytków to domena architekta. Prawdopodobnie wiele osób związanych z geodezją, która wykonuje usługi inwentaryzacji budynku metodą skanowania może po przeczytaniu poprzedniego zdania się nie zgodzić. Wyjaśnię. Realizacja klasycznego pomiaru geodezyjnego w postaci rzutu i przekroju 2D CAD znacząco różni się od umiejętności zrealizowania poprawnie wykonanego użytecznego modelu 3D (nie mówiąc o modelu BIM, bo to zupełnie co innego niż geometria), z którego dokumentacja CAD wynika. Wielokrotne doświadczenia po otrzymaniu “modelu BIM” wykonanego w Revit lub Archicad poprzez firmy zewnętrzne skłoniły naszą pracownię architekoniczną do samodzielnego realizowania tego zadania.

Cena skaningu laserowego 3D

Pracowania architektoniczna Bimsmart podchodzi do ceny skanowania laserowego w kategorii oszczędności jakie niesie za sobą wykonanie opracowania architektonicznego w całości. Jednym z elementów składowych naszej pracy jest skanowanie laserowe budynków. Każdy projekt jest inny. Nie można określić ceny skanowania “za dniówkę” lub co gorsza za ilość skanów. Często słyszeliśmy poprzednio zamawiając usługi skanowania. Panuje powszechne przekonanie że skan 3D jest drogi. Działamy w myśl zasady, że co drogie to tanie. Koszty realizacji projektu na dobrej inwentaryzacji spadają podobnie jak wykonanie dokumentacji w technologii BIM. Mimo, że koszt początkowy wdrożenia usługi jest większy. Zainwestowany czas i pieniądze procentują później. Warto wziąć pod uwagę przy zamawianiu skanowania laserowego elewacji, całych budynków czy konstrukcji jednego z najważniejszych aspektów. Chodzi o możliwości poprawnego wykonania pod względem architektoniczno-budowlanym opracowania CAD lub BIM przez Wykonawcę.

Model BIM zakładu przemysłowego wykonany na podstawie chmury punktów ze skanowania laserowego 3D.

Potrzebujesz wykonać skanowanie laserowe budynku, kamienicy, zakładu przemysłowego np. w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Gliwicach, Zabrzu, Bielsku Białej? Napisz do nas i sprawdź cenę.

Call Now Button